á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Marsylia Zachodnia, dzięki niespodziewanej pomocy Daniela zwanego kiedyś Jaxem siły się odwracają, Holendrzy niespodziewanie dla samych siebie przegrywają walkę a król Sebastien III odnosi zwycięstwo. (...) Gorzkie, bo jak być królem sterty kamieni i gnijących trupów, które go otaczają. Aby ratować to co zostało zawiera rozejm z wolnymi Mechanicznymi obiecując pomoc w odkryciu co tak naprawdę napędza ich ciała i na jakiej zasadzie działają. Na północ wyrusza ekspedycja, w której uczestniczy Daniel oraz Berenice. Niestety nie jest to przyjemna podróż, po drodze wysłannicy króla napotykają same zniszczenia i muszą się chronić przed zbuntowanymi Mechanicznymi, którzy w ludziach widzą tylko wrogów. A to tylko namiastka tego co czeka ich gdy dotrą na miejsce. Gdzieś tam czyha królowa Mab rozpalona rządzą zemsty. Co przygotowała dla tych, których uważa za zdrajców? Tego nawet najtęższe umysły nie były sobie w stanie wyobrazić.
Haga. Anastasia Bell, która cudem ocalała po ataku Mechanicznego w Nowym Świecie dochodzi do zdrowia. Ale nie ma czasu na spokojną rekonwalescencję. Zaczyna się dziać coś złego, Mechaniczni opanowani dziwnym szaleństwem zaczynają zabijać ludzi, ze szczególnym upodobaniem wyszukując członków Gildii. Słudzy buntują się przeciwko swoim panom. Ludzkość jest bezbronna wobec potęgi stworzonych przez siebie maszyn. Czy ma jakieś szanse na przetrwanie?
Wyzwolenie to wspaniałe zakończenie trylogii. Autor wykonał niesamowitą pracę tworząc swoją wizję świata i choć czasami rozum mi podpowiadał, halo, coś tu jest nie tak, coś zgrzyta, jak to możliwe, że jeden wynalazek doprowadził cały świat do tego punktu, to jednak oceniam całą trylogię bardzo pozytywnie. Z pewnością na długo zostanie mi w pamięci, głównie przez dylematy moralne, od których aż roi się na kartach Wojen Alchemicznych.
Czym tak naprawdę jest człowieczeństwo, czy maszyna może posiadać duszę, wolną wolę, sumienie? Czy może myśleć, tworzyć społeczeństwo, czuć? Jaką cenę trzeba zapłacić za poczucie wolności i możliwość bycia, tym kim chcemy być? To tylko garstka tego co zaserwował nam Tregillis.
"Nadal wierzył, że wolna wola to skarb. Lecz tak jak w wielu baśniach, trzeba było za nią zapłacić straszliwą cenę. Dokąd zaprowadziła go wolność? Swoboda podejmowania decyzji i wyznaczania własnego kursu zesłała na niego jedynie strach, niebezpieczeństwo i konieczność ciągłej ucieczki"