á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
A w tle Warszawa tegoż okresu, do której zjeżdża Lea, bohaterka powieści, by dzielić życie ze starszym od niej mężem , wdowcem Józefem, właścicielem apteki.
Oczywiście małżeństwo zostało zaaranżowane przez ciotkę Agatę, by „zapobiec” dalszemu staropanieństwu , (...) jak na tamte czasy, dziewczyny.
Młoda żona początkowo jest przerażona nowym życiem w wielkim mieście, w którym czuje się obco, samotnie i tęskni za rodzinnym domem.
A jeszcze mąż ma jakieś tajemnice i nie chce nic powiedzieć na temat swej zmarłej, pierwszej żony.
Jednak Lea powoli zaczyna zagłębiać się w sprawy apteki, ujawniając przy tym, że posiada ogromną wiedzę na temat ziół, gdyż wychowała ją przecież babka zielarka.
Mąż początkowo jest przeciwny zaangażowaniu żony w działalność apteki, jednak coraz bardziej przekonuje się, że ma ona zadatki na bycie dobrą farmaceutką.
I w ten sposób właśnie Lea wkracza w niedostępny dla kobiety świat aptekarski.
Bohaterka powieści nie chce żyć w cieniu męża, chce poznać to, co kocha, a przede wszystkim chce poznać tajemnicę męża. Czy ją pozna i jak zmieni się jej nastawienie do męża?
Fabuła powieści ma dwie dominujące części. W cz. I autorka pokazuje wrastanie bohaterki w nowe, warszawskie życie, by potem pokazać metamorfozę Lei i jej wkraczanie w niedostępny dla kobiet świat, pomimo to , że na swej drodze napotyka na upokorzenia.
A klimat powieści wzbogacony jest fantastycznymi opisami miasta, z Rynkiem Starego Miasta pełnym straganów z serami, jajkami i masłem, wozów pełnych jarzyn i owoców , beczek ogórków i i kapusty.
A obok gwaru targowiska dominuje inny miejski świat, świat kawiarni literackich – rozdymiony i rozgadany, świat pyszniących się wymyślnymi słodkościami cukierni i w końcu świat parków i Ogrodu Saskiego ze spacerującymi damami, nianiami i pensjonarkami.
Ten kawiarniano – cukierniczy i parkowy świat , odziany w wytworne kapelusze, współistnieje ze światem magazynów, sklepów a nawet kościoła.
Patrzymy na Warszawę i jej mieszkańców o różnych profesjach , różnie sytuowanych i o odmiennych planach życiowych. Miasto w fabule powieści odgrywa znaczącą rolę i zyskało, obok bohaterów indywidualnych , rangę bohatera zbiorowego.
Powieść ta, to bardzo dobra lektura. Obok bogactwa opisów, stylu i języka dominują w niej barwność i osobowość postaci pierwszoplanowych, elementy komiczne, detektywistyczne i romantyczne. I to wszystko czyni powieść godną polecenia.
I choć akcja nie jest zbyt dynamiczna, a książka ma ponad 600 stron, to momentami mamy wrażenie, że „siedzimy” na huśtawce wydarzeń, bo pojawiają się dość niespodziewanie tajemnice , dające zwroty akcji.
POLECAM tę powieść o kobiecie , która chciała decydować o sobie, która dojrzewa do małżeństwa i do roli , jaką ma odegrać w społeczeństwie.
A w tle Warszawa czasów Belle Epoque,