á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Moja wiedza opierała się na kilku filmach. I była bardzo fragmentaryczna. O czasach współczesnych nie wiedziałam już kompletnie nic, nie istniał dla mnie żaden problem. Ponieważ jednak nienawidzę czuć się głupią w jakimkolwiek temacie (serio, czytam nawet książki o fizyce i biologii, żeby coś tam łyknąć wiedzy! (...) ), zdecydowałam się zacząć poszukiwać lektur, które zmienią ten stan rzeczy.
Zaczęłam od tej książki, bo przeczytałam, że to mocno skondensowana, podstawowa wiedza o Indianach. Przeplatają się tutaj tak naprawdę trzy historie - historia Indian i masakry nad Wounded Knee, współczesność Indian w Ameryce oraz geneza ruchów społeczno-kulturowych oraz biografia Russella Meansa, chyba najsłynniejszego Indianina drugiej połowy XX wieku.
Faktycznie jest to wiedza fragmentaryczna. I pewnie dla znawców tematu nie będzie w niej nic odkrywczego, niemniej jednak dla mnie była fenomenalnym wstępem do dalszego pogłębiania mojej wiedzy. Autor nie mówi jak mamy myśleć o Indianach, czy to teraz, czy w przeszłości. Opowiada - często ich słowami - historię. I to od czytelnika zależy, jaka będzie jego opinia.
Autor nie pokazuje Indian wyłącznie jako ofiar o dobrych sercach. Uwypukla też wady i czarne karty ich historii. Dzięki temu całość zdaje się bardziej prawdziwa. Nic mnie tak bowiem nie irytuje w literaturze faktu jak pokazywanie tylko i wyłącznie jednej strony medalu.
Polecam zainteresowanym historią Indian w Ameryce Północnej, przede wszystkim w USA. Jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę z tematem, to zapewniam Was, że książka ta otworzy wiele zamków w Waszej głowie.